Mówi się, że czasy telewizji powoli przemijają za sprawą serwisów strumieniujących wszelkie potrzebne multimedia, seriale i filmy. Jednak przemysł telewizyjny ma się dobrze. Telewizory sprzedają się, firmy oferują coraz to lepsze pakiety telewizyjne, do których dołączana jest umowa na telefon czy porządny internet. Kupiliśmy telewizor, projekt czy inne urządzenie, które pokaże obraz i zaprezentuje dźwięk. Najpierw trzeba jednak odebrać sygnał i odpowiednio go przetworzyć. Zrobimy to za pomocą anteny satelitarnej lub anteny do naziemnej telewizji cyfrowej (dvb-t). Telewizja satelitarna to płatna usługa, za którą często niemało trzeba zapłacić. Koszt telewizji cyfrowej to jedynie abonament radiowo-telewizyjny plus oczywiście cena sprzętu. Zobaczmy, jakie anteny w obu klasach warto wybrać.

Anteny DVB-T

Wybór jakiegokolwiek sprzętu RTV nie jest prostym zadaniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenie, które po prostu musi działać bez zarzutu. Przecież dobrze dobrana i dopasowana antena to klucz do sukcesu (odbierzemy multipleks ósmy). Podstawową informacją na podstawie której dobieramy antenę to odległość miejsca odbioru sygnału od stacji nadawczej. Zazwyczaj do 20 km działają anteny pokojowe, do 40-50 km anteny kompaktowe oraz pasywne (bez wzmacniacza), od 50 km w górę anteny aktywne czyli ze wzmacniaczem. Jak widać podział jest jasny i warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik. Nie będzie tego problemu w dużych miastach, gdzie nadajnik jest w niedalekiej okolicy. Wtedy śmiało można wybrać anteny pokojowe!

 

Można także wyróżnić anteny kompaktowe, które dzielą się na: anteny dookólne, panelowe czy kierunkowe. Ich zastosowanie to najczęściej obsługa telewizorów w ośrodkach wypoczynkowych, gdzie znajduje się sporo domków letniskowych, przyczep kempingowych. Wtedy mimo małych rozmiarów można samodzielnie zamontować sprzęt – podłączyć do całego zestawu i samodzielnie uruchomić telewizję.

Polecane anteny polskiej produkcji

Zacznijmy od absolutnych bestsellerów i produktów uniwersalnych. Antena Panelowa Dvb-t DELTA to rodzimy produkt, który może być wykorzystywany jako antena wewnętrzna jak i zawnętrzna – wszystko zależy od potrzeb i upodobań konsumenta. Dzięki niej odbierzemy multipleksy: MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-8. Właściwie w każdym zestawie znajdziemy antenę, wbudowany wzmacniacz i kilkumetrowy kabel antenowy.  Delta to niewielka antena, która swobodnie może działać jako subsytut dużych anten dachowych typu Yagi i inne chińskie odpowiedniki, które cechują się słabymi parametrami i jakością wykonania.

Antena siatkowa

 

Można postawić na klasykę, czyli na antenę siatkową, znaną z domów naszych babć i wujków. Być może konstrukcja wydaje się być archaiczna, ale za niewielką kwotę można cieszyć się wszystkimi darmowymi kanałami w miejscu o dobrych parametrach odbioru. Oczywiście gdy mieszkamy daleko od nadajnika, trzeba się wyposażyć w urządzenie o świetnym zasięgu i dobrym wzmacniaczu.

Antena dookólna – 360 stopni szczęścia

 

Co jeśli odległość od nadajnika przekracza 40 kilometrów? Nie ma problemu! Jeśli cenimy sobie prostotę montażu i wysoką moc, to sprawdzi się antena dookólna. Taki typ anteny działa w 36 0 stopniach dookoła urządzenia, co gwarantuje świetny odbiór nawet do 60 km od stacji nadającej. CABLETECH ANT0559 to model, który łączy świetną cenę z jakością – to jedna z najmocniejszych anten poniżej 100 zł.