Druty oraz pręty są produktami o wielu zastosowaniach. Są wykorzystywane w budownictwie, mogą też stanowić elementy konstrukcyjne maszyn. Podstawowym materiałem, jaki wykorzystuje się do ich produkcji jest oczywiście stal- materiał lekki, bardzo odporny i bardzo wytrzymały, który też dość dobrze poddaje się obróbce. Więcej na temat produkcji prętów stalowych możemy przeczytać chociażby na stronie firmy, która zajmuje się ich wyrobem- https://www.dumat.pl/drut-ciagniony-okragly. W praktyce okazuje się, że pręty mogą być bardzo zróżnicowane pod względem poszczególnych parametrów. Grubość ich przekroju poprzecznego odnosi się do ich wielkości, a wyroby o wyjątkowo małej grubości są nazywane nie prętami a drutami. Pręty mogą mieć też różne kształty, zarówno kształt owalny, prostokątny jak i kwadratowy. Szczególną uwagę warto zwrócić jednak na sposób produkcji tych elementów- ze względu na zastosowaną technologię można wyróżnić pręty ciągnione, a także pręty walcowane. Technologia produkcji wpływa na finalną jakość tych produktów.
Walcowanie- technika szybka, ale mniej precyzyjna
W tej technologii stosuje się walcarki, które kształtują stal wzdłużnie tym samym osiągając pożądane wymiary prętów. Aby stal poddawała się walcowaniu, musi ona zostać podgrzana, a co za tym idzie musi się stać podatna na odkształcenia. Alternatywę stanowi inna metoda walcowania, która jest określana mianem walcowania na zimno. W efekcie, materiał może odrobinę zmienić swoje właściwości, zmiany te mogą dotyczyć zarówno parametrów wytrzymałościowych jak i elastyczności stali. Walcowanie jest więc metodą szybką, ale uzyskane produkty nie są tak precyzyjnie wykonane. Czasem istnieje konieczność ich dodatkowego szlifowania ze względu na powstałe podczas obróbki skazy. Ze względu na możliwą zmianę parametrów wytrzymałościowych, metody tej raczej nie stosuje się do prętów, gdzie chce się uzyskać największą wytrzymałość z możliwych. Jednakże tam, gdzie aż taka dokładność nie jest wymagana- taka technika jak najbardziej sprawdza się w praktyce.
Produkcja prętów metodą ciągnioną
Technologia ta jest stosowana wszędzie tam, gdzie ta precyzja wykonania, a w szczególności dokładna średnica prętów ma ogromne znaczenie. Materiał zostaje przeciągany przez specjalny otwór o odpowiednio dobranej wielkości. Tym samym, pręty ciągnione okrągłe można produkować dokładnie i z dużą powtarzalnością. Poprzez taką technikę można uzyskać też bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, chociaż w pewien sposób lekko może tutaj ucierpieć elastyczność stali. Nie zmieniają się wewnętrzne właściwości stali z czym możemy mieć do czynienia przy technice walcowania. Jak się okazuje, druty ciągnione faktycznie mogą mieć niemalże idealne wymiary. Powstała powierzchnia materiału pozostaje idealnie gładka i tak naprawdę rzadko kiedy konieczna jest dodatkowa obróbka powierzchni. Ciągnienie tak naprawdę polega na takiej obróbce stali, gdzie długość zwiększa się kosztem średnicy. Proces jest jednak kontrolowany i tak naprawdę nie ma konkurencji.