Najogólniej rzecz ujmując należy stwierdzić, że obróbka materiałów są to wszystkie procesy, które dzięki zastosowaniu określonych technologii i narzędzi prowadzą do zmiany kształtu, wyglądu, właściwości czy wymiarów obrabianego materiału. Istnieją różne metody obróbki materiałów, które zależą zarówno od narzędzi jakie są w tym procesie wykorzystywane, od efektów, które chce się uzyskać oraz przede wszystkim od rodzaju obrabianego materiału. Procesy obróbki, którym poddawane są jedne materiały, zupełnie nie nadają się do zastosowania w przypadku innych.

 

Jednym ze sposobów obróbki materiałów, w tym między innymi: metalu, szkła, kamieni, tworzyw sztucznych czy drewna. Szlifować można zarówno wały, otwory, jak i powierzchnie płaskie. W zależności od kształtu danej powierzchni stosowane są do szlifowania nieco inne narzędzia. Ogólnie maszyny używane w procesie obróbki przez szlifowanie nazywane są szlifierkami. Natomiast narzędzia skrawające noszą nazwę ściernic, są one najczęściej wykonane z:

  • węglika boru,
  • węglika krzemu,
  • diamentu.

 

Szlifowanie jest to obróbka wykończeniowa wspomnianych wyżej powierzchni, w wyniku której nadmiar materiału jest usuwany, osiąga się w ten sposób dużą dokładność wymiaru i kształtów rożnych przedmiotów. Jest to także sposób na zmniejszenie chropowatości danej powierzchni.

 

W zależności od kształtu obrabianej powierzchni szlifowanie dzieli się na:

  • obrotowe,

 

Szlifowanie obrotowe to takie, w którym procesom obróbki poddawane są powierzchnie okrągłe, stożkowe czy krzywoliniowe. Będą to zatem szlifowanie walców, stożków i innych brył. https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/precyzyjne-szlifowanie-walcow/

 

W przypadku szlifowania nieobrotowego szlifowanie odbywa się w ramach jednej powierzchni, będzie to zatem szlifowanie płaskich przedmiotów oraz krzywoliniowych, ale nie obrotowych.

 

Szlifowanie to proces, który można wykonać w domu przy pomocy ręcznej lub stojącej szlifierki lub z pomocą bardzo drobnoziarnistego papieru ściernego. Są także wyspecjalizowane firmy takie jak Grupa Hannecard, które zajmują się szlifowaniem walców do maszyn przemysłowych. Ten rodzaj szlifowania wymaga dużo większej precyzji i stosowane są w nim zaawansowane technologicznie urządzenia, których zadaniem jest jak najdokładniejsze wyszlifowanie powierzchni według zadanych parametrów. Osiągnięcie takiego stopnia obróbki elementu w warunkach domowych jest niemożliwe. Dlatego dla zakładów przemysłowych i ich maszyn konieczne jest zlecenie takiej usługi przedsiębiorstwo wyspecjalizowanym w tego typu działaniach.