Projektowanie wnętrz rządzi się pewnymi prawami, poznanie których może pomóc w urządzeniu domu i mieszkania, zarówno tego prosto od dewelopera, jak i pochodzącego z rynku wtórnego. O jakich zasadach warto wiedzieć i jak je zastosować planując samodzielne urządzanie wnętrz? Oto kilka podpowiedzi, które mogą przydać się zarówno właścicielom mieszkań, jak i początkującym aranżerom.
-
Przeznaczenie konkretnych pomieszczeń – jeśli mieszkanie ma jeden pokój kuchnie i łazienkę, to w tym przypadku nie ma kłopotu z ustalenie, które wnętrze będzie spełniało jakie funkcje. Jednak jeśli w mieszkaniu czy domu jest więcej pomieszczeń, to nim zaczniemy urządzanie wnętrz należy zdecydować, który pokój jakie ma spełniać funkcje. Warto rozważyć, gdzie będzie salon, a gdzie sypialnia, który z pokoi ma posłużyć jako pokój dziecięcy, a który jako jadalnia. Planując przeznaczenie każdego pomieszczenia należy przemyśleć funkcjonalność zaplanowanego rozkładu. Na przykład salon i jadalnia powinny znajdować się w pobliżu kuchni, bowiem często podczas przyjmowania gości proponujemy im kawę, herbatę czy posiłek, zatem pokonywanie całego mieszkania z tacą będzie bardzo niewygodne. Dobrze więc, aby pomieszczenia te były blisko siebie. Z drugiej strony umieszczenie sypialni np. na końcu korytarza będzie świetnym wyborem, bo dzięki temu wcześniej wstający domownicy, którzy będą sobie przygotowywali posiłek, nie będą tym samym budzili jeszcze śpiących.
-
Wyznaczenie stref w pomieszczeniach – każde pomieszczenie spełnia kilka funkcji. Na przykład w kuchni kroimy produkty, gotujemy je, zmywamy naczynia, a w wielu przypadkach jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże, także spożywamy posiłki. W salonie możemy podejmować gości, oglądać filmy, czytać czy pracować. Każda z tych czynności powinna mieć wyznaczoną strefę, która będzie zapewniała optymalne wykonywanie tej czy innej czynności.
-
Wyznaczenie korytarzy – nie są to faktyczne korytarze, ale raczej umowne linie łączące poszczególne strefy pomieszczenia lub pokoje. Wyznaczone korytarze powinny być najkrótszą drogą przejścia pomiędzy jedną częścią pokoju, a drugą. Podczas ustawiania mebli i dekoracji należy pamiętać, aby nie znalazły się one na którejś z wcześniej wyznaczonych dróg. To mogłoby znacznie utrudnić poruszanie się po i między pomieszczeniami. Wydłużać trasę i czynić korzystanie z mieszkania mało wygodnym.
-
Następnie należy ustalić w jakim stylu mają być zaaranżowane pokoje. Czy wszystkie mają mieć ten samy styl, czy może w zależności od pomieszczenia będzie on inny. W przypadku tego drugiego rozwiązania trzeba też przemyśleć jaki wspólny motyw będzie łączył pomieszczenia, tak by całe mieszkanie stanowiło jedną całość. Takim motywem może być kolorystyka, jakiś detal ozdobny czy inny zamysł, który będzie przewijał się przez wszystkie pomieszczenia, choć urządzone w innym stylu. Motyw przewodni nie jest oczywiście koniecznością, jednak bez niego mieszkanie będzie robiło wrażenie chaotycznego i nieprzemyślanego.
Potrzebujesz pomocy w projektowaniu wnętrza? Skontaktuj się z https://www.dom-art.pl/