Worki z keramzytem o różnej pojemności prawie zawsze można spotkać w centrach ogrodniczych i w marketach budowlanych na dziale z roślinami wewnętrznymi i ogrodowymi. Nic w tym dziwnego- keramzyt sprawdza się do wielu różnych zastosowań w ogrodnictwie, a jego popularność jest nawet większa od perlitu, który nie jest tak łatwo dostępny.

Keramzyt ogrodniczy przede wszystkim może służyć do przygotowywania różnego rodzaju mieszanek podłoży do roślin. Każda roślina może bowiem wymagać nieco innej gleby, keramzyt może natomiast stanowić doskonały rozluźniacz podłoża. Jest to kruszywo mineralne sprzedawane w różnych frakcjach, można więc zdecydować się zarówno na mniejsze jak i większe kuleczki. Jest to materiał bardzo porowaty, który posiada nasiąkliwość około 20%, a przez to może dostarczać do korzeni rośliny wodę, ale też nie powodując ich gnicia. Ze względu na swój porowaty charakter, pomaga napowietrzać korzenie i wspomaga ich rozwój. Dzięki domieszce keramzytu w glebie, podłoże staje się lżejsze, bardziej napowietrzone, lepiej zdrenowane, a co za tym idzie pojawia się mniejsze ryzyko gnicia korzeni czy rozwoju różnego rodzaju chorób grzybowych.

 

W jaki sposób można jeszcze zastosować keramzyt?

 

Ze względu na swoją dostępność, keramzyt jest też stosowany jako materiał do hydroponiki pasywnej. Niestety, ze względu na swój silnie zasadowy charakter, w przypadku jego stosowania trzeba też regulować poziom ph wody, zwłaszcza w przypadku tych odmian roślin, które zazwyczaj preferują kwaśne podłoża. W sklepach można natomiast znaleźć keramzyt dedykowany do hydroponiki- zazwyczaj jest to jego wersja znacznie mniej pyląca, a co za tym idzie- mniej zasadowa. Drugim, bardzo powszechnym zastosowaniem jest wysypywanie keramzytu na samo dno doniczek podczas sadzenia roślin jako warstwę drenażową. Ma to ułatwić wypływanie nadmiaru wody z doniczki po każdym podlewaniu, a tym samym ma zabezpieczać korzenie przed gniciem. Jak widać- keramzyt można wykorzystać na wiele sposobów. Trzeba tylko pamiętać o tym, że mimo wszystko jest to materiał nasiąkliwy, co odróżnia sposób jego stosowania od perlitu.